Czasy saskie nie mają dziś dobrej prasy. Słynne wtedy powiedzenie „Za króla Sasa jedź, pij i popuszczaj pasa” dziś podawane jest jako przykład tego, że w tamtym okresie mniej myślano o sprawach ojczyzny, a bardziej o własnym brzuchu. Ci natomiast, którzy wymyślili to zdanie bardziej mieli na myśli panujący wówczas dobrobyt. Skoro zatem było tak źle, to dlaczego było tak dobrze?
20.09.2024 22:56:00 czytaj więcejSłynne cytaty i powiedzenia
„Kończ waść, wstydu oszczędź” jest jednym z najsłynniejszych cytatów z „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Bardzo często używa się go, aby pokazać lekceważący stosunek do naszego adwersarza, zdyskredytować go i podkreślić, że swoim dotychczasowym zachowaniem przynosi sobie jedynie wstyd. Tylko czy taka interpretacja jest właściwa?
20.09.2024 22:44:00 czytaj więcejJózef Piłsudski słynął z dosadnego języka. Niekiedy uciekał się do wulgaryzmów. Ale być może przez to niektóre jego powiedzonka weszły do powszechnego obiegu. Tak było m.in. z negatywnym programem partii politycznej Naczelnika.
14.09.2024 23:03:00 czytaj więcejJak w przedziwny sposób mogą się zmieniać znaczenia powiedzeń najlepiej ilustruje historia zwrotu „pisz pan na Berdyczów”. Dziś używa się go, by zaznaczyć rozmówcy, że kontakt z nami będzie niemożliwy. Można zatem „pisać na Berdyczów”, bo list/wiadomość i tak do nas nie dotrze. Władysław Kopaliński podejrzewał, że berdyczowska poczta musiała działać fatalnie, skoro tak to miasto zostało zapamiętane. A tymczasem było wręcz przeciwnie.