Książki

W głąb historii i dookoła świata W głąb historii i dookoła świata

Wielu miłośników literatury zwykło porównywać czytanie do podróży, podczas której poznajemy nieznane miejsca i ludzi, nie ruszając się z domowego zacisza. Anthony Bale w swojej książce zaprasza nas w podwójną podróż – zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Przenosi nas jednocześnie w zamierzchłe lata średniowiecza i dalekie zakątki Azji i Afryki, ukazując nie tylko przygody swoich bohaterów, ale także percepcję świata zupełnie inną od naszej – ukształtowaną przez odmienne doświadczenia, ideały i wartości epoki, kręgi kulturowe. Podczas tej wyprawy czeka nas wiele niespodzianek, szoków, niekiedy zniesmaczenia, niekiedy śmiechu. Pewne jest jednak, że zgodnie z porzekadłem, iż ,,podróże kształcą” – nauczy nas ona patrzeć inaczej na historię własnej cywilizacji…

czytaj więcej
Ślachta. Opowieści z podlasko-mazowieckiego pogranicza - recenzja Ślachta. Opowieści z podlasko-mazowieckiego pogranicza - recenzja

O ile przed rozbiorami liczba szlachty w Rzeczpospolitej Obojga Narodów była zbliżona do 10, góra 15 proc., to pogranicze podlasko-mazowieckie mogło się poszczycić odsetkiem sięgającym ponad 40 proc. Niektóre wsie z tego obszaru były w całości zasiedlone przez osoby szczycące się szlacheckim pochodzeniem. Tę niezwykłą krainę próbuje nam przybliżyć w książce „Ślachta” Maciej Falkowski.

czytaj więcej
Żyjemy w nowej odsłonie 1670 roku? Rozważania wokół „Dziejów Polski. Tom 6. Potop i ogień” Andrzeja Nowaka Żyjemy w nowej odsłonie 1670 roku? Rozważania wokół „Dziejów Polski. Tom 6. Potop i ogień” Andrzeja Nowaka

Niedawno na platformie Netflix ukazał się serial „1670”. Z pozoru jest to satyra na staropolską szlachtę, ale w rzeczywistości jej związek z historią jest bardzo luźny, wręcz symboliczny. Tak naprawdę jest to przerysowany obraz naszej rzeczywistości w historycznym kostiumie. I w tym kontekście wskazanie na rok 1670 jako odbicie naszych czasów wydaje się nadzwyczaj trafne.

czytaj więcej
Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska

Groby generałów i polityków, którzy mieli wpływ na przebieg II wojny światowej dawno porastają już mchem. Obecnie odchodzą na tamten świat również ostatni "zwykli" świadkowie, którzy mogą dać nam świadectwo o tamtych trudnych, a bardzo często tragicznych wydarzeniach. Ich wspomnienia są bezcenne, ponieważ tylko one pozwalają nam poznać i podjąć próbę zrozumienia losu ludności cywilnej. Naszym obowiązkiem jest więc bycie nośnikiem transmisyjnych dla tych informacji - utrwalenie i przekazanie kolejnym pokoleniom. To jednak żmudna i ciężka praca, która nie zawsze przynosi wielki splendor.

czytaj więcej