Przedstawiamy wyniki pierwszej w historii naszego portalu ankiety. Pytaliśmy Państwa o największe zwycięstwa w XVII wieku.
1. Kłuszyn, 4 VII 1610 r. (30,1 %)

Jedno z największych zwycięstw polskiej husarii. W pięć godzin armia polsko-litewska pod wodzą hetmana Stanisława Żółkiewskiego pokonała o kilkukrotnie większe zastępy wojsk rosyjsko-szwedzkich. Ten sukces otworzył przed polskim wodzem drogę do Moskwy i walnie przyczynił się do obrania carem królewicza Władysława Wazę.
Jak Polacy rządzili Moskwą po kłuszyńskim zwycięstwie
2. Chocim, 2 IX-9 X 1621 r. (16,4 %)

Wiktoria, która odbiła się echem w całej Europie. Nawet papież ustanowił na pamiątkę tego zwycięstwa specjalne święto. Obrona chocimskiego obozu był też modelowym przykładem współpracy Polaków, Litwinów i Kozaków. Z kolei sułtan Osman II klęskę swoich wojsk pod Chocimiem przypłacił poważnym kryzysem w swoim państwie, buntem, a w końcu śmiercią.
W jaki sposób obrońcy spod Chocimia zatrzymali turecką armię u wrót Rzeczpospolitej
3. Kircholm, 27 IX 1605 r. (14,8 %)

Kolejny wielki triumf husarii i pierwszy, który tak rozsławił polską jazdę. 11 tys. szwedzkich żołnierzy zostali rozbici w pył pod naporem szarż 2,5 tys. polskiej jazdy hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Książę, król-uzurpator Karol IX Sudermański ledwo uszedł z życiem.
Jak hetman Chodkiewicz rozgromił pod Kircholmem szwedzką armię
4. Chocim, 10 XI 1673 r. (13,1 %)

Miejsce tuż za podium dla kolejnej bitwy pod murami chocimskiej twierdzy. Jan Sobieski i jego żołnierze zmietli sułtańskie zastępy i zmazali hańbę traktatu z Buczaczu, czyniącego z Rzeczpospolitej tureckie lenno. Samemu Sobieskiemu zwycięstwo to utorowało drogę do korony.
Zobacz także:
Co decydowało o zwycięstwach husarii
5. Wiedeń, 12 IX 1683 r. (11,5 %)

Kolejny sukces, tym razem już króla Jana III Sobieskiego. Polska zatrzymała turecką nawałę pod murami austriackiej stolicy, a sława Polski jako przedmurza chrześcijaństwa sięgnęła zenitu. Po Europie krążyły pieśni i wiersze na cześć polskiego władcy. Wieszczono, że nie tylko zdobędzie Konstantynopol, ale i Egipt.
Zobacz także:
Jak się narodziła i rozwijała się sława Polski jako przedmurza chrześcijaństwa
6. Jasna Góra, 28 XI-27 XII 1655 r. (7,1 %)

Wielki sukces, ale przede wszystkim propagandowy. Od tego momentu wojna podjazdowa zaczęła się rozszerzać, a szwedzki potop cofać. Zwycięska obrona świętego miejsca wydatnie przyczyniła się do wzmocnienia aspektu religijnego w tej wojnie.
Zobacz także:
Jak Polacy brali odwet na Szwedach w Danii
7. Beresteczko, 28-30 VI 1651 r. (4,4 %)

Jedna z największych bitew w ciągu całego XVII w. Wzięło w niej udział ok. 200 tys. żołnierzy. Triumf nad siłami kozacko-tatarskimi miał jednak gorzki posmak. Ciągle trwała wojna domowa wyniszczająca Rzeczpospolitą.
Zobacz także:
Jak jeszcze kilka dekad wcześniej Kozacy z polskim królewiczem wyprawiali się na Moskwę
8. Smoleńsk 18 X 1632-4 X 1634 r. (2,7 %)

Ostatnie miejsce należy do niesłusznie zapomnianej obrony smoleńskiej twierdzy. Rzeczpospolita po raz kolejny pokonała Moskwę i zapewniła sobie dwie dekady spokoju na tym kierunku. Po tym sukcesie Polska i Litwa uważały, że znajdują się w zenicie swojej potęgi.
Zobacz także:
Już teraz zapraszamy Państwa do udziału w naszej kolejnej ankiecie, tym razem na temat królów z dynastii Piastów.